24.01.2009 Kupte si

pohadky.gifKupte si knihu "Pohádky z jiných světů", která obsahuje i několik čečenských příběhů. Výtěžek z jejího prodeje knihy bude mimo jiné použit na podporu projektu dívčí školy v Grozném. Vznik knihy iniciovala organizace Medela (podrobnosti ZDE) a kromě pohádek čečenských obsahuje také příběhy z České republiky, Keni a Guatemaly.

Kniha „Pohádky z jiných světů" vznikla díky spolupráci řady významných osobností českého literárního, výtvarného a hereckého světa. Texty lidových pohádek z míst upravovali např. scénárista Petr Jarchovský nebo básník, prozaik a písničkář Jiří Dědeček. Jednotlivé oddíly ilustrovali známí výtvarníci Tomáš Císařovský, Jiří Votruba, Pavel Růt a Milada Gabrielová, úvod pohádek patří dramatičce a spisovatelce Daniele Fischerové. Nedílnou součástí knihy je CD s pohádkami ve zvukové podobě. Svůj hlas „Pohádkám z jiných světů" propůjčili herečky a herci, kteří dlouhodobě spolupracují s o. s. Múzy dětem: L. Krbová, L. Krobotová, M. Steimasslová, D. Syslová, V. Javorský, B. Navrátil, P. Pochop, J, Potměšil, A. Procházka, J. Somr, I. Trojan, J. Vlasák a M. Zahálka.


Knihu zakoupíte v kamenných prodejnách knihkupectví Neoluxor a v obchodech s dětským oblečením Au pays des mimis. Dále si ji můžete zakoupit v internetových prodejnách nakladatelství Galén, knižních obchodech Neoluxor a v distribuční síti Kosmas.

 

Úvod k čečenskému oddílu knihy: 

Pohádky jsou spojením rozumu, citu a vyšší moci. Jsou průvodcem a posilou duše národa a společenství, které je předává z generace na generaci. Když jsou národy a jejich lidé natolik ohroženi zlem jako Čečeni, pohádky a vyprávění pomáhají, uklidňují, učí. Jsou mapou, složenou z příběhů o vztazích mezi lidmi, o zákonitostech, které pomáhají vítězit dobru nad zlem. Pohádky léčí a posilují duše lidí v těžkých i dobrých dobách. Tak je tomu všude, tedy i u Čečenů.

Jako každé pohádky, i ty čečenské odrážejí některé výrazné rysy národa, které zůstanou navždy zachovány v životech jeho lidí. Přestože jsou čečenské děti vychovávány k tomu, aby se o sebe uměly postarat, je jim rovněž odmala vštěpováno, že cokoli udělají, neudělají jen za sebe, ale že hanba či sláva jejich skutků přechází na předky i následovníky.

Když toto lidé vědí, není pro ně pohádka jen vymyšleným snem.

 

Několik čečenských pohádek si můžete přečíst i na tomto webu